לוח השנה העברי היה הציר המשותף ממנו יצאנו אל הסיפורים הביוגרפים, סיפורים שנשזרו בין המשתתפים מישראל ומתורכיה.  זהו ציר, המסמן פעימות בזמן שיש בהן זיכרון, מנהגים, משפחתיות, מסורת והתחדשות, שאלות בנושאים של  זהות, שייכות ותרבות גם בהקשר האישי, הקהילתי  וגם בחיבור בין המשתתפים.

מיזם 'נהר מעדן' החל בחנוכה,  ימי הקורונה,  באירוע קהילתי ייחודי של הדלקת נרות משותפת של שתי הקהילות . אירוע בזום בשלוש שפות תורכית, לדינו ואנגלית.  מפגש של  ותיקי הקהילות, משפחות וילדים יחד עם עוד אלפי משתתפים מכל העולם. כולם מחוברים בדרך כזו או אחרת לשפת הלדינו ולתרבות המיוחדת הזו שמהווה חוט מקשר שאין לו גבולות גיאוגרפים.

אירוע החנוכה היה לנו תחנה ראשונה במיזם 'נהר מעדן 'ונקודת מוצא עבור קבוצה של אמנים ואמניות משתי הקהילות במסע משותף של שמונה מפגשים שהתקיימו בזום, לוח השנה העברי היה לנו ציר מחבר, וממנו יצאנו לתמות שונות שהן חלק בלתי ניפרד מהסיפור האישי של משתתפי התכנית ושל הקהילות בהן הם חיים ויוצרים.

האמנים והאמניות שלקחו חלק בתכנית, כולם שייכים לדור שכבר אינו דובר את שפת הלדינו ובמידה מסוימת מרוחק מהסיפור ההיסטורי.  מרחק הזמן אפשר להציף שאלות רלבנטיות סביב נושאים של זהות, שייכות ותרבות  גם בהקשרים מקומיים, כל אחד ואחת בקהילה שלו וגם בחיבור בין  המשתתפים.

היצירה האמנותית אפשרה מפגש אישי, אותנטי. כזה שמנמיך חומות ופתח פתח להכרות וחשיבה משותפת.

מיזם "נהר מעדן בורגתה איסטנבול"  התקיים במסגרת 'זית' - זהות יהודית תרבותית בעמק חפר, כשיתוף פעולה  עם ה- JCC GLOBAL  והודות למענק מפרויקט Z3.

מנחות וצוות התכנית : עדי נחשון, לימור שיפוניליסיה בהרט, מיכל צרפתי 

לצפייה בתיק העבודות של הפרוייקט >